„Zdarzenia”

Pracownia FIzyczna, SzaZa i goście

Zdarzenia

Białostocki Teatr Lalek, ul. Kalinowskiego 1, Białystok 

sobota, 11 maja, godz. 18:00


Czas trwania: 50 min
Idea, reżyseria i prowadzenie spektaklu: Jacek Owczarek
Muzyka: Paweł Szamburski, Patryk Zakrocki / SzaZa
Taniec: Adrian Bartczak, Paweł Grala, Aleksandra Łaba, Iwona Olszowska, Krzysztof Skolimowski
Produkcja: Pracownia Fizyczna
Partnerzy: Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi

Spektakl "Zdarzenia" wypełniony tańcem na granicy ryzyka, swoją dynamikę zawdzięcza złożonej strukturze improwizacyjnej partytury, wypracowanej w toku zbiorowych działań 5 wybitnych improwizatorów tańca, 2 genialnych muzyków improwizujących oraz Jacka Owczarka, który włącza się w akcję spektaklu poprzez tworzone na żywo komunikaty, polecenia i komentarze.

Charakter spektaklu, cieszącego się niezmiennie żywym odbiorem publiczności dobrze oddaje określenie playfulness – rozigranie, które Victor W. Turner wprowadził do antropologii teatru. Spektakl miał już wiele odsłon, jego istotą jest uniwersalność i aktualność.

 

Zdarzenia to wyjątkowy projekt grany od 2011 przez Jacka Owczarka, muzyków Pawła Szamburskiego i Patryka Zakrockiego, Pracownię Fizyczną oraz artystów takich jak Iwona Olszowska, Ilona Gumowska, Dawid Lorenc i Adrian Bartczak, którzy obaj pracują obecnie w Carte Blanche w Bergen.


Pracownia Fizyczna

To grupa założona przez Jacka Owczarka w 2009 roku w Łodzi. Głównym obszarem działań grupy jest improwizacja, taniec współczesny, kontakt improwizacja i proces twórczy. Grupa jest związana z Akademią Muzyczną w Łodzi. W ostatnich latach Jacek Owczarek rozwijał metodę pracy z improwizacją sceniczną badając relacje i wpływy między różnymi zmysłowymi kanałami (słuch, dotyk, głos) a ruchem.