„Ciało i fikcja”

Maria Zimpel 

„Ciało i Fikcja”

Akademia Teatralna im. Zelwerowicza, ul. Sienkiewicza 14, Białystok

czwartek, 09 maja, godz. 19:00


Czas trwania: 50 min
Choreografia i taniec: Maria Zimpel
Muzyka: Bryan Eubanks 
Projekt i realizacja oświetleniaPaweł Winiarski

„Ciało i fikcja" to choreograficzna kolekcja wyobrażonych i ucieleśnionych istot - żywych organizmów, które przekraczają ciało społeczne i funkcjonalność człowieka.

 

Tańczące ciało jest nie tylko fizyczne. Ciało jest również tworzone przez ucieleśnione wyobrażenia i relacje, w jakie wchodzi. Fikcja na różne sposoby pozwala zadawać pytania o granice ciała, pozwala sięgać do istniejących opowieści i budować zupełnie nowe, ucieleśnione opowieści o relacjach w ciele, anatomicznie zmyślone i anatomicznie prawdziwe. Taniec jest tu generowany przez odnajdywanie – w oparciu o wewnętrzne anatomiczno-przestrzenne mapy – energetycznych pasm. Pasma te, obudzone w cielesności, pozwalają przeistaczać się ciału performerki w nowe organizmy, nowe formy życia.”

 

W pracy Ciało i fikcja obiekt przestrzenny, muzyka i światło to kolejne warstwy choreografii. Bliżej im jednak do zróżnicowanych środowisk, z których każde, na swój sposób, wydobywa własną fikcję. Między tymi warstwami i ruchem przebiega wymiana, prowokująca wzajemne relacje, w których ciało i tancerka tworzą taniec.

 


Maria Zimpel
W swojej pracy czerpie z somatyki i autobiograficznej abstrakcji, poszukiwaniach ruchowych bada granice fizyczności, tworzy własny język taneczny. Jest autorką prac: „Pure Matter”, „Epic”, „Working like a dog”, „What do you really miss?” (SoloProject) , „s c a t t e r”, „noish~”, Trio „What do you really miss? (3),2” oraz „Body and Fiction” (2018).
Wywodzi się z tradycji radykalnych artystek, takich jak Rosalind Crisp, Isabelle Schad i Kat Valastur, z którymi wielokrotnie pracowała jako tancerka. Występuje w swoich oraz cudzych projektach w Polsce i na całym świecie. Studiowała „Taniec, choreografię i kontekst” w HZT na berlińskim Uniwersytecie Sztuk Pięknych. W 2009 roku otrzymała stypendium DanceWeb; w 2016 r. jej choreografia "noish ~" została wybrana do europejskiej platformy Aerowaves, oraz Polskiej Platformy Tańca. Obecnie pracuje i mieszka w Warszawie.