TANECZNYM SZLAKIEM & UWAŻNIE OBSERWUJE ŚWIAT

 

nnd, Nieformalna grupa perfomatywna, Towarzystwo Sztuki Surowej, Uczniowie NSST, Anna Kraśnicka (przewodnik)

 

- spacer z przewodnikiem & akcje perfomatywne 


Zbiórka pod Miodosytnią, ul. Sienkiewicza 26, Białystok 

sobota, 11 maja, godz. 13:00 

niedziela, 12 maja, godz. 13:00 


Przewodnik: Anna Kraśnicka
Akcje performatywne: NND. Nieformalna Grupa Perfomatywna, Towarzystwo Sztuki Surowej, Uczniowie NSST

Otwarty dla wszystkich spacer, prowadzony przez licencjonowanego przewodnika miejskiego, którego trasa będzie nawiązywała do miejsc w Białymstoku związanych z tańcem. Na trasie uczestnicy będą mogli obejrzeć realizowane w przestrzeni miejskiej akcje performatywne pt. Uważnie obserwuje świat oraz Duety na nie-tancerzy oraz inne taneczne formy, w tym występy uczennic Niepublicznej Szkoły Sztuki Tańca w Białymstoku, a także pokazy innych tancerzy i grup, które zechcą dołączyć do inicjatywy. 

 

Zapraszamy wszystkich chętnych - tancerzy, tancerki, grupy do wzbogacenia tego wydarzenia swoim tańcem w przestrzeni miejskiej. W przypadku zainteresowania prosimy o kontakt mailowy w celu udostępnienia trasy spaceru.   

 

A wszystkich chętnych do udziału w spacerze zapewniamy - pogoda nie może popsuć nam planów :)  


Uważnie obserwuje świat 

To praca łącząca elementy performance'u i tańca. Inspiracja przestrzenią staje się pretekstem do uformowania ciał tancerzy w zamysł twórczy.

Jak się w nowe kształty przemieniały ciała i co bardziej Cię porusza chaos czy spokój. Uważnie obserwuję świat to balansowanie między figuracją a abstrakcją  w przestrzeni miejskiej naszego miasta i świetny pretekst do namysłu i refleksji nad ludzką wrażliwością i kondycją naszego ducha.

 

Realizacja: Towarzystwo Sztuki Surowej.

Towarzystwo Sztuki Surowej powstało w 2010r. Skupia wokół siebie miłośników sztuki współczesnej. Tworzy choreografię wykorzystując techniki ruchu improwizowanego. Grupa wielokrotnie nagradzana na przeglądach tańca współczesnego.


Duety na nie-tancerzy 

2 duety, czas trwania pomiędzy 10 a 15 min każdy

 

  1.   Nina&Simon, Anna Nieciąg, Katarzyna Pilewska
  2.   I że nie opuszczę cię aż do śmierci, Joanna Jakacka, Karol Sławek

Performerzy tańczą częściowo lub całkowicie bez użycia wzroku. Pomimo iż każda para opowiada inną historię to nie linia fabularna jest tutaj najważniejsza, ale mentalny i fizyczny stan wykonawców, celowo pozbawionych zmysłu wzroku. Proces twórczy między innymi nastawiony był na znalezienie odpowiedzi na pytania takie jak: - W jak dużym stopniu mogę czuć się swobodnie i bezpiecznie w przestrzeni, mając zawiązane oczy? - Na ile jestem w stanie poddać się drugiej osobie, oddać jej we władanie swoje ciało i umysł? - Czym jest stan równowagi i jak go nie utracić. Dodatkowy aspekt pełni tutaj również muzyka, która ma za zadanie uspokoić widza i w prowadzić go w stan zwiększonej koncentracji i otwartości na oglądany obraz. 

 

Realizacja: Realizacja: NND czyli: Not Necessarily Dancers. Nieformalna Grupa Performatywna powołana do istnienia w 2019 roku. Angażuje do współpracy osoby które nie koniecznie są tancerzami, ale korzystają z ruchu jako głównego środka scenicznego wyrazu. 

 

Materiał ruchowy i wykonanie: Anna Nieciąg, Katarzyna Pilewska, Joanna Jakacka, Karol Sławek

 

Choreograf: Tomasz Graczyk (1980) — aktor, tancerz, choreograf, pedagog, doktor w dziedzinie sztuk teatralnych. Prowadzi zajęcia ze Świadomości Ciała na Wydziale Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku, warszawskiej Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza. Współpracuje ze Studio Działań Kreatywnych DanceOffnia w Białymstoku oraz z Operą i Filharmonią Podlaską - Europejskim Centrum Sztuki w Białymstoku. Jego wiedza i umiejętności w dziedzinie tańca i ruchu opiera się na bogatym i wieloletnim doświadczeniu zawodowym zdobytym między innymi podczas pracy w pierwszych profesjonalnych teatrach tańca naszego kraju [2008 - 2012 Śląski Teatr Tańca (Bytom), 2004 - 2005 Teatr Tańca „Alter” (Kalisz), 2002 - 2005 Teatr Tańca „Projekt” (Białystok)] oraz instytucjach artystycznych ( 2002 - 2003 Teatr Pantomimy im. H. Tomaszewskiego  we Wrocławiu, 1999 - 2004 Teatr im. W.Bogusławskiego w Kaliszu).

 

 

Dźwięk: MIFI / Hubert Oskar Marcinkiewicz

MIFI - Dj, producent oraz promotor. Swoją twórczość skupia głównie na podlaskiej scenie kulturalnej i klubowej jednak jego sety rozbrzmiewają na imprezach w całej Polsce. Jest rezydentem i managerem legandarnego klubu Metro w Białymstoku, współtworzy podlaski festiwal plenerowy Tribalanga, występuje w kolektywie z Miss God, oraz współpracuje z podlaskimi instytucjami kulturalnymi tworzącymi takie festiwale jak Żubroffka czy Underground Independent. Muzyka jaką operuje obecnie, oscyluje wkoło atmosferycznego techno i electro, lo-fi czy tribal. Wszystko jednak jest zamknięte w oryginalnej psychodelicznej przestrzeni, która za każdym razem przenosi słuchaczy w niezwykłą podróż.

 

UWAGA: udział w wydarzeniu wiąże się z wyrażeniem zgody na utrwalanie wizerunku w celach promocyjnych festiwalu 

 

Realizacja: NND czyli: Not Necessarily Dancers. Nieformalna Grupa Performatywna powołana do istnienia w 2019 roku. Angażuje do współpracy osoby które nie koniecznie są tancerzami, ale korzystają z ruchu jako głównego środka scenicznego wyrazu.