„Dzisiaj, wszystko”

Teatr Dada von Bzdülöw


Dzisiaj, Wszystko

Opera i Filharmonia Podlaska, mała scena, ul. Odeska 1, Białystok

niedziela, 12 maja, godz. 18:30


Czas trwania: 60 min

Choreografia: Jakub Truszkowski

Współpraca choreograficzna: Katarzyna Chmielewska

Koncept: Leszek Bzdyl

Muzyka: Łoskot - Mikołaj Trzaska, Piotr Pawlak, Olo Walicki, Macio Moretti

Kostiumy: Katarzyna Piątek

Reżyseria świateł: Michał Kołodziej

Występują: Katarzyna Chmielewska, Anna Steller, Katarzyna Ustkowska, Leszek Bzdyl, Piotr Stanek, Jakub Truszkowski. 

 


„Wszystko ma swój czas, i jest wyznaczona godzina, na wszystkie sprawy pod niebem. Jest czas płaczu i czas śmiechu, czas zawodzenia i czas pląsów”.

W naszym najnowszym przedstawieniu zatytułowanym "Dzisiaj, Wszystko" czerpiemy inspirację ze starotestamentowej Księgi Koheleta. Ten starożytny tekst ukazuje proces odnajdywania przez autora Księgi, znaczenia własnej egzystencji. Opisując swoje poszukiwania i wnioski, do których udało mu się dojść, autor dostarcza nam świadectwa swojego postrzegania świata jako nieustannie podlegającego zmianom, w którym żadne rozwiązanie nie może być ostateczne, utrzymując jednocześnie, że sam akt poszukiwania może stanowić „ostateczną” odpowiedź.

W naszym przedstawieniu podążamy za tą myślą i staramy się eksplorować ten tryb podejmowania nieustannych prób i ciągłego wysiłku. Jako jednostki i jako grupa dochodzimy w ten sposób do pewnych rozwiązań, a także odnajdujemy w sobie momenty zgody i niezgody, kształtowane przez sam temat naszych poszukiwań.

 


Teatr Dada von Bzdülöw 

 

Założony przez Leszka Bzdyla - reżysera i choreografa oraz Katarzynę Chmielewską - tancerkę i choreografkę; na scenie od 1992; niezależna grupa profesjonalnych tancerzy i aktorów inscenizujących spektakle we współpracy z krajowymi i zagranicznymi instytucjami kultury, takimi jak: Teatr Wybrzeże (Gdańsk); Klub Żak (Gdańsk); Dance Advance (Philadelphia, USA); Les Hivernales (Avignon, Francja); Stary Browar (Poznań); Teatr Nowy (Łódź); Fundacja Nuova (Poznań). Od 2008 roku reprezentowany przez Stowarzyszenie "Teatr Dada von Bzdülöw", z siedzibą w Gdańsku i związany z Teatrem Wybrzeże (Gdańsk), gdzie regularnie wystawia wszystkie premiery i spektakle repertuarowe. Dotychczas zespół stworzył już 50 spektakli, z powodzeniem prezentowanych zarówno w Polsce, jak i za granicą. W bieżącym repertuarze: "Dzisiaj, wszystko", "One", "Why don't you like sadness?", "Intro", "Zagraj to, czyli 17 tańców o czymś"; "Transmigrazione di fermenti di amore". Wraz z fundacją polkadot współorganizator Polskiej Platformy Tańca w Gdańsku we wrześniu 2019r .